Make your own free website on Tripod.com

New York State Bowling Association Hall of Fame

* = Deceased

Year Inductee Association Category
1982 Joe Thum (*) New York City Meritorious - Charter Member
1982 Allie Brandt (*) Lockport Ability - Charter Member
1982 Frank Caruana (*) Buffalo Ability - Charter Member
1982 Grazio (Graz) Castellano (*) New York City Ability - Charter Member
1982 Joe (Chesty) Falcaro (*) New York City Ability - Charter Member
1982 John Koster (*) East Nyack Ability - Charter Member
1982 John O. Martino (*) Syracuse Ability - Charter Member
1982 James (Jimmy) Smith (*) Buffalo Ability - Charter Member
1982 Tony Sparando (*) Rego Park Ability - Charter Member
1982 Barry Spinella (*) New York City Ability - Charter Member
1982 Andy Varipapa (*) West Hempstead Ability - Charter Member
1984 Steve Czerwinski (*) Buffalo Outstanding Ability
1984 Maurice Hayes (*) Rochester Meritorious Service
1984 John Quinzi (*) Rochester Outstanding Ability
1984 Joseph Robelotto (*) Albany Meritorious Service
1984 Berard (Bert) Sarno, Sr. (*) Syracuse Meritorious Service
1985 William Marchese (*) Buffalo Meritorious Service
1985 George A. Obenauer (*) Buffalo Meritorious Service
1985 James Schroeder Buffalo Outstanding Ability
1985 Larry Sutton (*) Rochester Outstanding Ability
1986 Eddie Adams (*) Buffalo Outstanding Ability
1986 Joe Difiglia (*) Buffalo Outstanding Ability
1986 Greg Griffo Syracuse Outstanding Ability
1986 Addison Jones (*) Kingston Meritorious Service
1986 Al Lattin (*) New York City Meritorious Service
1986 Richard (Skip) Vigars, Sr. (*) Albany Outstanding Ability
1986 Jack Zack (*) Buffalo Outstanding Ability
1987 Robert Allen (*) Westchester Outstanding Ability
1987 Vic Herrmann Buffalo Outstanding Ability
1987 Blase P. (Ben) Palumbo (*) Buffalo Meritorious Service
1987 Edwin Wildey (*) Rochester Meritorious Service
1988 Robert Lynch (*) Yonkers Meritorious Service
1988 Chet Power (*) Rochester Meritorious Service
1988 Joe Minella (*) Rochester Meritorious Service
1988 Joe Schmidt Albany Outstanding Ability
1988 George Young (*) Long Island Outstanding Ability
1989 Herbert E. Burns (*) Tonawanda Meritorious Service
1989 John Walther, Jr. Albany Outstanding Ability
1989 Lil Villani Niagara Falls Outstanding Ability
1989 Ralph Engan (*) Westchester Outstanding Ability
1990 William Landgraf (*) New York City Meritorious Service
1990 Morris Cramer Troy Outstanding Ability
1990 Victor Giromini Syracuse Outstanding Ability
1990 Butch Hoefner (*) Rochester Outstanding Ability
1991 John R. Nevada Rochester Meritorious Service
1991 Harold Shaul (*) Binghamton Meritorious Service
1991 John Russo (*) Syracuse Outstanding Ability
1992 Louis Barnard Elmira Outstanding Ability
1992 Ben Berinstein (*) Syracuse Meritorious Service
1992 John R. Capozzi Ithaca Meritorious Service
1992 Joseph Koch (*) Rochester Outstanding Ability - Veteran
1992 Joseph Malambri (*) Fulton Meritorious Service
1992 Marty Piraino Syracuse Outstanding Ability
1993 Joseph Higgins Fulton Meritorious Service
1993 J. Nelson Thurston (*) Lockport Meritorious Service
1993 Joseph Paussa, Jr. Syracuse Meritorious Service
1993 Anthony Quaranto, Sr. Niagara Falls Meritorious Service
1993 Louis Scrimale Syracuse Outstanding Ability
1994 Jerry Cargill, Sr. Endicott Meritorious Service
1994 Ken Campbell (*) Ithaca Outstanding Ability
1995 Sam Furcinito (*) Utica Meritorious Service
1995 Charles Young (*) Albany Meritorious Service
1995 Frank Santore (*) New York City Outstanding Ability
1995 Jerry Back (*) Buffalo Outstanding Ability
1995 Edward Reddy Syracuse Meritorious Service
1995 Phil Cleary Binghamton Outstanding Ability
1995 Ray DiSanto Rochester Outstanding Ability - Veteran
1996 Stephen P. Donahue Auburn Meritorious Service
1996 Milton E. Alt (*) Rochester Meritorious Service
1996 Fred O. Reed (*) Clyde Meritorious Service
1996 Phil Versace Poughkeepsie Outstanding Ability
1996 Lou Campi (*) New York City Outstanding Ability
1996 Bruce Koch Rochester Outstanding Ability - Veteran
1997 Robert B. Lowe Tonawanda Meritorious Service
1997 Kenneth C. Kreger Tonawanda Meritorious Service
1997 Arthur Jeziorski Buffalo Outstanding Ability
1997 Mort Lindsay (*) New York City Outstanding Ability
1998 Anthony "Nin" Angelo Lockport Outstanding Ability
1998 Junie McMahon (*) New York City Outstanding Ability
1999 Angelo Bell Batavia Meritorious Service
1999 Joe Goleblewski Buffalo Outstanding Ability
1999 Vince Dinapoli, Sr. Rochester Outstanding Ability - Veteran
1999 Mark Chafel (*) Rochester Outstanding Ability
2000 William Schwartzenberg Westchester Meritorious Service
2000 Thomas DeChalus Eastern Long Island Meritorious Service
2000 Marty Casio (*) New York City Outstanding Ability
2000 Al (Lindy) Faragalli (*) New York City Outstanding Ability
2000 Jim Lewis Albany Outstanding Ability - Veteran
2000 Gus Lampo Endicott/Oneonta Outstanding Ability - Veteran
2000 Don Gates Syracuse Outstanding Ability
2001 Elmer Seidel Rochester Meritorious Service
2001 Ray Barton (*) Elmira Outstanding Ability
2001 Pete Cambio Buffalo Outstanding Ability - Veteran
2001 Richard (Skip) Vigars, Jr. Schenectady Outstanding Ability
2001 Hugo Mcgroty Schenectady Outstanding Ability
2002 Vito Galligano Rome Meritorious Service
2002 John Spadaro Eastern Long Island Meritorious Service
2002 Martin Fichera Syracuse Outstanding Ability
2002 Bud Schwabl Buffalo Outstanding Ability
2003 Fran Bax Niagara Falls Outstanding Ability
2003 Angelo Russo (*) Buffalo Outstanding Ability
2004 Mike Christie Albany Outstanding Ability
2004 Andy Melynk Syracuse Outstanding Ability
2004 Frank Hermans (*) Syracuse Outstanding Ability
2004 George Zaharis (*) Johnson City Outstanding Ability
2005 Frank Asselta Utica Outstanding Ability
2005 Mike Tryniski Fulton Outstanding Ability
2006 Leo Casarsa Buffalo Outstanding Ability
2006 Michael Daley Syracuse Outstanding Ability
2006 Sam Ventura Syracuse Outstanding Ability

Home