Make your own free website on Tripod.com

(Since 2000 there is two divisions - Div 1 = 361 and above and Div 2 = 360 and Under)

Year Names City Score
1923 C. Degan - F. Degan Buffalo 1329
1924 A. Graef - C. Tate Newark 1298
1925 No Tournament
1926 P. Tietjen - M. Lindsey New York 1290
1927 L. Sloat - C. Behrns Tonawanda 1292
1928 R. Nolan - M. Lindsey New York 1354
1929 P. Stein - F. Shaughnessy Eastwood 1317
1930 J. Meur - T. Laska Jamestown 1293
1931 F. Hermans - F. Hermans Binghamton 1327
1932 R. Wilfreth - M. Lombardo Rochester 1264
1933 H. Nockler - J. Scheitzer Laurelton 1368
1934 W. Buckley - E. Seiber Buffalo 1319
1935 M. Maloney - B. Gilmore Binghamton 1319
1936 W. Schaul - J. Martino Syracuse 1314
1937 G. York - B. Lucia New York 1367
1938 L. Santini - W. Forslund New York 1376
1939 J. Mann - O. Mann Buffalo 1267
1940 F. Voepel - G. Young Hempstead 1349
1941 R. Fassel - E. Botten New York 1367
1942 J. Ciminaro - J. Cervoni Newburgh 1306
1943 No Tournament
1944 C. Larson - S. Doyle Geneva 1324
1945 No Tournament
1946 J. Wilday - T. Sparando New York 1310
1947 V. Giromini - F. Hermans Syracuse 1301
1948 S. Wardak - L. Rockna Buffalo 1281
1949 V. Giromini - F. Hermans Syracuse 1266
1950 V. Giromini - F. Hermans Syracuse 1259
1951 J. Menzzopane - F. Okutar New York 1288
1952 W. Hansly - J. Bomba New York 1336
1953 G. Castellano - L. Campi New York 1247
1954 F. Santore - T. Sparando New York 1290
1955 J. Bagley - H. Jurist New York 1343
1956 T. Galayada - R. Allen New York 1315
1957 D. Cosmano - H. Maeder Rochester 1315
1958 R. Thomas - B. Koch Rochester 1315
1959 D. Diramio - A. Tato Niagara Falls 1302
1960 L. Waters - E. Hughes Elmira 1329
1961 V. Dinapoli - R. Disanto Rochester 1314
1962 L. Raschaitore - B. Koch Rochester 1353
1963 S. Deptula - J. Reale, Jr. Syracuse 1350
1964 P. Cambio - R. Musialowski Buffalo 1375
1965 D. Prybysz - R. Cobran Buffalo 1340
1966 M. Seidner - R. Rivera Brooklyn 1299
1967 A. Daghita - K. Campbell Ithaca 1395
1968 J. Zumatzak - B. Kenny Johnson City 1288
1969 T. Rybak - J. Leiser Buffalo 1333
1970 S. Piraino - N. Raphael Syracuse 1329
1971 H. Schwabel - J. Schroeder Buffalo 1293
1972 G. Foxluger - R. Wright Rochester 1357
1973 R. Musialowski - B. Schwabel Buffalo 1317
1974 G. Penree - A. Davis Utica 1340
1975 W. Hobensee - G. Barnes Buffalo 1324
1976 Richard Moscheo - Angelo Moscheo Albany 1363
1977 Albert Drumm - Albert Camp Sidney 1295
1978 Dan Eberi - Dave Sutton Buffalo 1321
1979 Mike Randesi, Jr. - Paul Cannon Endicott 1467
1980 Jim Shelly - Joe Shullek Rochester 1349
1981 Lou Wilson - Alphonse Formicola Rochester 1344
1982 James Robarge - Michael Cornish Syracuse 1290
1983 Rick Anderson - Ray Kenney Endicott 1330
1984 John A. Russo - Don C. Gates Syracuse 1451
1985 Sam Ardillo - Frank Buchiere Rochester 1338
1986 Dave Bryant - Jerry Rosenbrock Schenectady 1331
1987 Pat Stefanik - Jerry Slipko Buffalo 1422
1988 Al Pepperday - John Masiello Buffalo 1438
1989 Todd Pollidari - Jay Nephew Plattsburgh 1458
1990 Joe Shullek - Mark McClain Rochester 1506
1991 Frank Impellizzeri - Keith Livengood Schenectady 1469
1992 Allen D. Sears - Chris C. Mazzone Schenectady 1531
1993 Steve Gabriel - Michael Contento Albany 1412
Ron Capizzi - Dan Andrews Rochester
1994 James M. Bossotti - David W. Wolfe Albany 1395
1995 Stevan J. Adelhelm - Gary M. Adelhelm New York 1383
1996 Ronald C. Stacy - Francis A. Bax Buffalo 1527
1997 Michael X. Daley - Robert Youker, Jr. Syracuse 1496
1998 Michael F. Carno - Joseph C. Petrowski Syracuse 1549
1999 Ron Clifford, Jr. - Dennis VanGorden Syracuse 1514
2000 Gregg Kowalski - Robert Kowakski - Division 1 Dutchess-Putnam 1469
  Bob Smith - Scott Haight - Division 2 Kingston 1267
2001 Lewis J. Clifton - Benny W. Appleby - Division 1 Auburn 1589
  James Stretch - Alan Harris - Division 2 Westchester County 1266
2002 Daniel A. Smith - Clifford M. Saliba - Division 1 Syracuse 1596
  Richard Dee - Louis Peisel, Jr. - Division 2 New York City 1339
2003 Dennis Light - William Fortino - Division 1 Westchester County - Rochester 1400
  Joseph A. Cornish - Bert H. Hellis, Sr. - Division 2 Rochester 1279
2004 Richard M. Maloney - Michael Faliero, Jr. - Division 1 Niagara Falls 1495
  Jeffrey S. Burr - Michael D. Hatherill - Division 2 Syracuse 1300
2005 Michael J. Ryan - Benny W. Appleby Auburn 1434
  Gregory S. Robinson - Jason R. Csencsits Middletown 1221

Home